а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трепет

мн. трепети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3866
1. треперење, трепетење
Англиски: tremble Албански: dridhje
Примери:
радосен трепет
трепет на глас
2. силна душевна возбуда
Англиски: excitement Албански: flakim
Употреба: Поетски збор , Преносно значење
Примери:
Со трепет ти реков: жртва сум твоја.
3. едно трепнување
Англиски: oscillation Албански: luhatje, oscilim
Примери:
еден трепет
определен број трепети
Изрази
(разг.) Страв и трепет.