а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трговија

трговијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2412
Како дејност која се бави со рамена на стоки.
Англиски: trade Албански: tregti
Употреба: Економија
Примери:
Трговија на големо (на јадро), на мало (на ситно, на дробно).
Занимава се со трговија.
Трговија со кожи, тутун итн.
Слободна трговија.
Внатрешна (надворешна) трговија.