а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

траншира

траншираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Мајсторско сечење на печено месо.
Англиски: carve Француски: trancher
Употреба: Гастрономија