а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трансплантира

трансплантираат; трансплантирал; трансплантиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 43224
Пресадува орган или ткиво.
Англиски: transplant
Употреба: Медицина
Примери:
Му трасплантираа нов бубрег.