а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

транзит

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29404
1. Превоз на стока или патници од една земја во друга низ земја што лежи меѓу нив.
Англиски: transit Албански: tranzit, kalim
Употреба: Транспорт
2. Превезување на товари до местото на истоварувањето без попатно претоварување.
Англиски: transportation Албански: transportim
Употреба: Транспорт