а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

транзистор

мн. транзистори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22463
1. Полупроводнички елемент со три електроди.
Англиски: transistor Албански: tranzistor
Употреба: Технологија
2. Мал и преносен радиоприемник изработен со полупроводнички елементи.
Англиски: transistor Албански: tranzistor