а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трамбулина

мн. трамбулини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 30777
1. Специјална штица од која се скока при различни фискултурни игри.
Англиски: trampoline Албански: trambulinë
Употреба: Спорт
Примери:
Скока од трамбулина.
2. Место што служи како излезна точка за некакви дејствија.
Англиски: springboard Албански: pedanë kërcimi
Употреба: Преносно значење