а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

точен

точни
Вид збор: Придавка
Ранг: 3654
1. Што соодветствува на вистината, на една стварност, на едно усвоено правило.
Англиски: accurate
Примери:
точен податок, точен превод
точен препис, точен одговор
2. Кој наполно уредно и на време ги исполнува своите должности.
Англиски: orderly
Примери:
точен и солиден службеник
3. Што функционира во потполн ред.
Англиски: correct
Примери:
точен часовник
точен кантар, точна вага