а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

топори

топорат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 14074
1. Се покажува со нешто пред некој, изведува.
Англиски: puff up Албански: kërcnohet
Примери:
Штотуку ми го топориш ножот, мислиш ли дека ти се плашам?
2. (се топори) се дуе, се заканува
Англиски: threaten Албански: kërcnohet, fryhet