а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

топи

топат; топел
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 2390
1. Прави нешто што е во цврста состојба да стане течно.
Англиски: melt Албански: shkrihet
Примери:
Сонцето го топи мразот, снегот.
Топи руди, метали.
Топи маст.
2. Прави некого постепено да слабее, да вене.
Англиски: melt Албански: dobësohem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Некаква мака него го топи.
3. Нешто да недостасува, да се губи.
Англиски: miss Албански: humbas
Употреба: Поетски збор , Преносно значење
Примери:
Тага ќе топам на оро.
4. (се топи) За цврсти, тврди тела - поминува во течна состојба.
Англиски: melt Албански: shkrihet
Примери:
Мразот, снегот се топи.
5. (се топи) се растворува
Англиски: dissolve Албански: tretet
Примери:
Како солта што се топи во водата.
6. (се топи) Слабее бавно, постепено од мака, тага и сл.
Англиски: melt Албански: dobësohet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се топи човекот, го јаде нешто.
7. (се топи) Го опфаќа наполно некое чувство.
Англиски: melt Албански: shkrihet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се топи од радост, милина и сл.
8. (се топи) За нешто многу вкусно.
Англиски: melt Албански: shkrihet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се топи в уста.
9. Става нешто во течност; става на нешто течност.
Англиски: soak Албански: lag
Примери:
Топи коноп.
Таа ги топеше со вода сувите корки за да може да ги јаде.