а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

токмоглав

токмоглавиот
Вид збор: Придавка
(за луѓе) Што е со ист раст.
Примери:
Тој има три убави ќерки, и сите се токмоглави.