а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

токмење

Вид збор: Именка, среден род
1. спремање, припремање
Англиски: preparation Албански: pregatitje
2. дотерување
Англиски: decoration Албански: dekorim
3. споредување, изедначување
Англиски: comparison Албански: krahasim, barazim