а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тока

мн. токи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18412
1. Наздравување со полни чаши.
Англиски: cheer Албански: dolli
Примери:
Прави тока, здравица.
2. Метална рамка, плочка - за закопчување на колан, како украс на коњ, на народна носија и сл.
Англиски: buckle Турски: toka Албански: pullë, sumbull