а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тови

товат; товел; товен
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 27937
гои, дебели, крми
Англиски: fatten
Примери:
Ги тови мисирките.
Ергелата белогриви коњи, што во последно време така грижливо ги тимари, а галантно ги тови, не се за простосмртните.