а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

товарен

товарни
Вид збор: Придавка
Ранг: 7024
1. Во врска со товар.
Англиски: transport
Употреба: Транспорт
Примери:
Товарно животно, добиче.
товарен добиток
товарен лист
товарни трошоци
2. Што е за товарење.
Англиски: transport
Употреба: Транспорт
Примери:
товарно возило
товарен воз
товарна кола
3. бремен
Англиски: pregnant
Употреба: Дијалектен збор , Медицина
Примери:
Товарна жена.