а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тобоган

мн. тобогани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25857
1. Ниска санка на северноамериканските Индијанци.
Англиски: sled Албански: sajë
2. Паралелни штици сврзани со ремења.
3. Направа за слизгање.
Англиски: rollercoaster Албански: sajë