а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тоа

Вид збор: Честичка
Ранг: 13580
Како честичка за потсилување, референтна обично за разговорниот јазик.
Употреба: Разговорно
Примери:
Што е тоа глагол?
Ај, објасни ми како тоа еден маж сака жена!
Дај тоа телефонот ваму да видам!
Да си ми го вратил тоа веднаш!
Како тоа вие го разбирате законот?