а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тоалета

мн. тоалети
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16662
1. облека, обично горна женска
Англиски: dress, gown Француски: toilette Албански: veshje
Примери:
раскошна тоалета
вечерни тоалети
2. Маса со огледала што служи за дотерување.
Англиски: dressing table Француски: toilette Албански: tryezë tualeti
3. Просторија за облекување, дотерување, гардероба.
Англиски: dressing room Француски: toilette Албански: garderobë, dhomë veshje
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
театарска тоалета