а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тлее

тлеат, тлеј; тлејте; тлееше, тлееја; тлеел; тлеен; тлеејќи; тлеење; тлеа, тлеаја; тлеал; тлеан
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 4653
1. За оган - слабо, одвај гори.
Англиски: glow Албански: flakë e dobët,
Примери:
Огнот тлееше.
2. За некакво чувство - постои.
Англиски: glow Албански: flakëron
Употреба: Преносно значење
Примери:
Љубовта, омразата тлееше.
3. За човек - покажува тивок или прикриен бес, омраза итн.
Англиски: glow Албански: flakëron
Употреба: Преносно значење