а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тлака

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 35004
1. помош
Англиски: help Албански: ndihmë
Примери:
На седенки било, на тлака одело.
2. Кулук, тешка и мачна работа под принуда.
Англиски: toil Албански: punë e rëndë