а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ткиво

мн. ткива
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 9182
Во анатомијата - спој на анатомски елементи.
Англиски: tissue Албански: ind
Употреба: Анатомија
Примери:
мускулно ткиво
спојно (соединувачко, соединително) ткиво