а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ткајачница

мн. ткајачници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 31233
Работилница или специјална просторија во фабрика, во која се ткае.
Англиски: weaving mill
Употреба: Економија