а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ткае

ткаат; ткај, ткајте; ткаев, ткаеја; ткаел; ткаен; ткаејќи; ткајав, ткајаа; ткајал; ткајан
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 4126
(преод. и непреод.) Ткае платно.
Англиски: weave
Употреба: Преносно значење
Примери:
Денеска цел ден ткаев.