а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ткаење

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 13567
1. Дејството од ткае.
Англиски: weaving Албански: endje
Примери:
Се уморив од ткаење.
2. Начин на ткаење.
Англиски: weaving Албански: endje
Примери:
Подруго му е ткаењето на мојот килим.
3. Производот на ткаењето.
Англиски: weave Албански: endje, pëlhurë
Примери:
Донеси го ткаењето да го видиме какво е.