а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ткаеница

мн. ткаеници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 25991
ткаенина
Англиски: fabric
Примери:
Освен шајаци, клашни и покрови, во Мариово друга ткаеница и нема.