а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ткаенина

мн. ткаенини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6658
Материјал што се добива како резултат на ткаење.
Англиски: fabric Албански: pëlhurë
Употреба: Економија
Примери:
Квалитетна волнена ткаенина.
Фабрика за памучни ткаенини.