а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тиши

(се) тишат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 41036
1. Издишува, испушта воздух од нешто надуено, напумпано.
Англиски: deflate
Примери:
Ги тиши гумите.
2. (се тиши) Се испушта, се губи воздух.
Англиски: deflate
Примери:
Предната гума на велосипедот се тиши.