а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тишина

(едн.) тишината
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 417
1. Отсуство на шум.
Англиски: silence Албански: qetësi, heshtje
Примери:
Ноќна тишина.
Длабока тишина.
2. мир, спокојство
Англиски: peace Албански: qetësi, heshtje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сакам да живеам во тишина.