а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тил

мн. тилови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3919
1. задниот дел на главата
Англиски: back Албански: prapa
Употреба: Анатомија
Примери:
(разг.) Кога ќе си го видам тилот.
(разг.) Мачкај му мед по тилот.
2. заден дел
Англиски: back Албански: prapa
Употреба: Разговорно
Примери:
(разг.) фронт и тил
3. Тап дел од секира, нож и сл.
Албански: tapë
4. Ткаенина во вид на мрежа од свила, памук.
Англиски: tulle Албански: tyl