а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тигар

мн. тигри
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8318
Голема мачка распространета во шумите, пасиштата и мочуришните делови на источна Русија и јужна Азија.
Латински: Felis tigris Англиски: tiger
Употреба: Зоологија
Примери:
бенгалски тигар