а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тестира

тестираат; тестирал; тесттиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 14544
Опитува, испитува, врши тест.
Англиски: test Албански: testoj
Примери:
Ја тестираат новата машина за пакување.
Изведенки
тестирање ср.
тестирањето
глаг. им.