а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

текст

мн. текстови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 370
1. Оригиналните зборови на авторот.
Англиски: text Албански: tekst
Примери:
Во законскиот текст во последен момент беше вметнат амандман.
2. Напишана или напечатена статија кон слики, цртежи, забелешки и сл.
Англиски: text Албански: tekst
3. Зборовите кон музичко дело.
Англиски: lyrics Албански: tekst kënge
Употреба: Музика и танц
Примери:
Секој член ќе треба да ги оцени сите композиции и тоа одделно за музика, текст, аранжман, интерпретација и сценски настап.