а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

текне

текна, текнало, текнеше, текнело
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1592
1. (се) досетува
Англиски: remember Албански: më kujtohet
Примери:
Тогаш ми текна дека треба да одам на состанок.
Ти текна.
Ни текна.
2. Паѓа на ум.
Англиски: occur Албански: vjen ndër mend
Примери:
Што ти текна да ме викаш на гости?
3. Добива волја, желба за нешто, посакува.
Англиски: wish Албански: dëshiroj
Примери:
Му даваат од сѐ што ќе му текне за јадење.
4. Кога на некој ќе му се објаснува нешто, па како прашален обрат.
Англиски: see Албански: të kujtohet
Примери:
Ти текна!?
5. (модално) гледа
Англиски: see Албански: sheh, të kujtohet
Примери:
Јас тогаш станувам малку порано и, ти текна, одам право кај него.