а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

теклиф

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28309
1. повик
Англиски: invitation Турски: teklif Албански: thirrje
Употреба: Архаизам
Примери:
Стори теклиф.
2. Церемонијал, вообичаени формалности во однесувањето.
Англиски: ceremony Албански: ceremonial
Употреба: Архаизам
Примери:
Биди си без теклиф, како дома.
Ич теклиф не ти фаќам.