а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

теклифи

Вид збор: Глагол, свршен
повика
Употреба: Архаизам
Примери:
го теклифил еднаш царот
го теклифил татка му да купат една стока.