а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

теизам

(едн.) теизмот
Вид збор: Именка, машки род
Религиозно учење, според кое бог, како посебна личност и разумна сила, го создал и го управува светот.
Англиски: theism
Употреба: Религија