а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тегобен

тегобни
Вид збор: Придавка
Ранг: 20988
1. мачен, тежок
Англиски: troublesome
2. труден, бременит
Англиски: pregnant
Примери:
Ме остави тегобна во седмиот месец.