а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тапи

тапат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. (преод.) прави тап
Англиски: blunt Албански: topit
Употреба: Преносно значење
2. (се тапи) станува тап
Англиски: blunt Албански: topitet
Примери:
Овој нож многу брзо се тапи.