а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тажи

тажат; тажел, тажела, тажеле
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 5576
1. тагува
Англиски: mourn Албански: vajtoj, pikëlloj
Примери:
Мајка ти тажи по тебе.
2. Оплакува некого.
Англиски: mourn Албански: vajtoj, pikëlloj
Примери:
Плакала и го тажела.