а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

таен

тајниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 4076
1. Што не е за јавноста; што не им се соопштува на другите, што се крие од другите.
Англиски: secret
Примери:
Тајна седница.
Тајни преговори.
Тајна работа, дејност.
Тајна вечера.
Таен советник, агент и сл.
Тајно гласање.
2. скришен
Англиски: hidden
Примери:
тајна врата, таен влез
Таен непријател.
Изрази
Таен јазик - јазик на еден социјален слој или на група луѓе неразбилив за другите (арго).