а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тагари

тагарат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. надувува
Англиски: inflate Албански: frynë
Употреба: Медицина
Примери:
Проклетата треска само мевот му го тагареше.
2. (се тагари) се надувува, набрекнува
Англиски: swell Албански: fryhet
3. (се тагари) Се дуе, станува надмен.
Англиски: puff up Албански: fryhet
Употреба: Преносно значење