а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тавтологија

мн. тавтологии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18936
1. Повторување на една и иста мисла со различни зборови.
Англиски: tautology Албански: tautologji
Употреба: Лингвистика
Примери:
Тој бил еден од оние што, пред да стапи во допир со светот на Македонците, недвосмислено ја прифатил грчката тавтологија за грчкиот карактер на Македонија.
2. Натрупување на различни зборови со исто значење.
Англиски: tautology Албански: tautologji
Употреба: Литература , Поетски збор