а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

таблица

мн. таблици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15696
1. табела
Англиски: table Албански: tabel
Употреба: Математика
2. Ученичка табличка - за пишување со кондил.
Англиски: slate Албански: propozoj
Употреба: Архаизам , Образование
3. Логаритамска, логаритмична таблица.
Англиски: log table Албански: logaritmike
Употреба: Математика
4. Таблица на множењето, таблица за множење.
Англиски: multiplication table Албански: tabela e shumëzimit
Употреба: Математика