а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

табла

мн
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2023
1. Широка, плитка плосната корпа.
Англиски: basket Турски: tabla Албански: shportë
2. послужавник
Англиски: tablet Албански: tabletë
3. Плоснат сад од штици на која лебарите, алваџиите ја ставаат својата стока за продавање.
Англиски: shelf Албански: shportë
Употреба: Економија
4. Црна штица за пишување со креда.
Англиски: blackboard Албански: drasë e zezë
Употреба: Образование
Примери:
училишна табла
5. Плоча од плех, од штица од определена големина.
Англиски: plaque Албански: pllakë
Примери:
табла на дуќан (натпис)
табла за цртање
6. Дрвена плосната штица со тркалезни плочки на која се игра со две коцки.
Англиски: backgammon Турски: tabla Албански: tavëll, tablla
7. Вид таква игра.
Англиски: backgammon Турски: tabla Албански: tavëll, tablla