а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

табиетлија

Вид збор: Придавка
Ранг: 46764
1. Со добар карактер, карактерен.
Англиски: good-natured Турски: tabiatlı
Употреба: Неменлив збор , Разговорно
2. Оној со посебен, специфичен карактер.
Англиски: peculiar
Употреба: Неменлив збор , Разговорно
Примери:
Лимон-табиетлија.