а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

табан

табанот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9832
1. Долната страна на ногата со која се гази.
Англиски: sole Турски: taban Албански: shputë, taban
Употреба: Анатомија
Примери:
рамни табани
Го тепаа по табаните.
2. Дебела, голема греда.
Англиски: beam Албански: tra, traversë
Употреба: Архаизам , Архитектура и градба