а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сурлари

Вид збор: Именка, множина
Копнени цицачи кои се карактеристични по својата големина, долга сурла, заби големи нозе и уши и огромни глави.
Латински: proboscidea Англиски: proboscidea
Употреба: Зоологија