а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

суреди

суредат; суреден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9570
1. Среди, дотера, намести (соба, куќа).
Англиски: tidy Албански: rregulloj
Примери:
Ја суреди брзо куќата.
2. убие, отепа
Англиски: finish off Албански: mbys
Употреба: Преносно значење
Примери:
Јас ќе го суредам него.
3. изеде, потроши
Англиски: finish Албански: mbaroj, harxhoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го суредија сиот леб.