а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сура

мн. сури
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19206
Поглавие од Коранот.
Англиски: surah
Употреба: Религија
Примери:
Коранот содржи 114 сури.