а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

студија

мн. студии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2181
1. Поголем научен или стручен труд, расправа што исцрпно обработува одредена тема, изнесува резултати од истражување, проучување на некое прашање.
Англиски: study Албански: studim
Примери:
еколошка студија
2. Цртеж во главни контури, скица, модел.
Англиски: study Албански: studim
3. (само мн.) Студирање, учење на универзитет.
Англиски: study Албански: sdutim, studioj
Употреба: Образование